Bu kuralını bulan, geliştiren ve kendi hayatına uygulayan Mel Robbıns’dir.


Mel Robbins hayat hikayesini şöyle anlatıyor ; 41 yaşında batmış , borçlarla ve kısır bir döngüde ilerleyen bir evliliğin içerisinde yaşıyordum. Özgüvenim yerlerdeydi ve günlerim kendimi üzmekle geçiyordu. Her gün uyanmak için alarmım çalardı, kalkmam gerektiğini bilirdim ama sadece erteleme tuşuna basardım. Şu bir gerçek ki hayatımı değiştirmek istiyordum ama kendimi harekete geçiremiyordum. En büyük işlerimi bile yapmak gözümde büyüyor ve imkansız hal alıyordu.

Yine bir gün bütün kederlerimi düşündüğüm bir akşam televizyonda denk geldiğim roket fırlatma olayı dikkatimi çekti. Bu bana ilham verdi. Alarm çaldığında aniden roket gibi yataktan çıksam ne olurdu? Sabah alarm ile birlikte tüm problemlerimi düşünmek yerine beşten geriye doğru saymaya başladım. Değişim işte o zaman başladı. Beşten geriye saymak düşünmekle yapmak arasında ki boşluğu doldurdu ve beni harekete geçirdi. Sadece harekete geçmek bana çok büyük özgüven kazandırdı. 5 saniye için içinde düşünmeyi bırakıp yapmaya başladım. Zaman içinde sadece kişisel farkındalık ve özgüven kazanmakla kalmayıp hayatı değiştirmenin basit sırrını da keşfettim.

Mel Robbins’e göre 5 saniye kuralı beynin en önemli bölümü olan Prefrontal Korteks’i etkinleştirmeye yarıyor. Beynimizin bu bölümü dışardan gelen tüm bilgileri işliyor ve bu bilgileri gerekirse davranışa dönüştürüyor , karar vermemizi sağlıyor. Ayrıca bu bölüm iyiyle kötü arasındaki farkı da söylememize yardımcı oluyor.
Robbins ; kötü alışkınlıkları etkisiz hale getirmek için onlara baskın çıkmamızı söylüyor. Beşten geriye saymak kötü alışkanlıklarınızı geçersiz kılan ve prefrontal korteksinize odaklanan bir başlangıç ritüeli gibi davranır. Düşüncelerinizi ve eylemlerinizi kontrol altına alıp olumlu yeni alışkanlıklar yaratmanıza yardımcı olur.

Bizler de kendi hayatımıza 5 saniye kuralını uygularsak yapmakta zorlandığımız işlerimizde daha hızlı karar verip hareket edebiliriz.