Herkese merhaba!

Otomasyon,CAD/CAM tasarım programlarının(Logosoft,Tiaportal,Solidworks,Catia…) tarihinden en karmaşık projelere kadar her şeyi detaylı bir şekilde gerek videolar ile gerek fotoğraflar gerekse kısa ve sizleri sıkmayacak makalelerle anlatmaya çalışacağım.Ayrıca robotik kodlama ve yapay zeka ile ilgili yenilikler ve haberlerde ise bu kategoriyi aktif olarak kullanacağım.Bunları yaparken aklınıza takılan herhangi bir soruyu ve geliştirmemizi istediğiniz bir şey hakkında comment kısmından veya mail adresimden bizleri bilgilendirebilirsiniz.

Sizleri bilgilendirmede öncelik tanıyacağımız programlara küçük bakışlar atalım:

Ardunio

Arduino, mikrodenetleyici projelerini basitleştirmek için tasarlanmış bir elektronik prototipleme sistemidir. Fikir, mikrodenetleyiciler veya programlama hakkında fazla bilgi sahibi olmak zorunda kalmadan bu projeleri oluşturmaktır, mankenler için mikro denetleyiciler Arduino’yu tanımlamanın bir yoludur. Yazılım, Java ile yazılmış, Linux, MAC veya Windows altında çalışabilen açık kaynaklı bir geliştirme ortamıdır. 

Tia portal

Plc, “programmable logıc controller“ kelimelerinin kısaltılmışıdır yani, programlanabilen mantıksal kontrolcü anlamına gelir.Kabaca, plc’ye fabrika ortamında kullanılan ve kolayca programlanabilen bilgisayar diyebiliriz.Siemens marka Plcleri ise tia portal adlı bir ortamda kodlamasını yapabiliriz.Siemens Plc konusunda yaygın bir marka olamasında dolayı siemens’in logo markalı plclerinin kodlanmasını ise Logosoft adlı programdan yapacağız

Solidworks

SolidWorks, ürünleri 3 boyutlu olarak tasarlamanıza izin veren katı modelleme yazılımıdır. Teknik, genellikle 2B profilleri çizmek ve ardından katı şekli oluşturmak için ekstrüzyon ve kaldırma gibi yöntemleri kullanmaktır

Catia

CATIA, Fransız tasarımlı bir Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) aracıdır. Üç boyutlu bir modelleme aracıdır. Bu araç, araçlar, binalar, bileşenler vb. Gibi çeşitli nesnelerin tasarımında kullanılır. Kullanım açısından Autocad, NX (Eski adıyla UG), Pro-E (Wildfire) ve diğer pek çok şeye benzer. CATIA / NX özellikle uçak, otomotiv, motosiklet tasarımı için iyidir. Autocad gibi diğerleri mimari için iyidir.

Festo fluid sim

FluidSIM 5, elektro-pnömatik, elektro-hidrolik, dijital ve elektronik devrelerin oluşturulması, simülasyonu, talimatı ve çalışması için kapsamlı bir yazılımdır. Tüm program işlevleri, farklı medya biçimlerini ve bilgi kaynaklarını kolayca erişilebilir bir şekilde birleştirerek sorunsuz bir şekilde etkileşime girer. FluidSIM, tüm bileşenlerin ayrıntılı açıklamaları, bileşen fotoğrafları, kesit görünüm animasyonları ve video dizileri ile sezgisel bir devre şeması düzenleyicisini birleştirir. Sonuç olarak FluidSIM, sadece derslerde kullanım için değil, aynı zamanda bunların hazırlanması ve kendi kendine çalışma programı olarak da mükemmeldir.