Prof. Dr. Aziz Sancar 1946 yılında Mardin’de dünyaya geldi. 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanmıştır. 1969 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Tıp eğitimi sırasında aldığı biyokimya dersinden etkilenerek biyokimya alanında araştırma yapmaya karar verdi. Biyokimya hocasının tavsiyesi üzerine doğduğu yer olan Mardin’in Savur ilçesinde 2 yıl doktorluk yaptı. Daha sonra Dallas’ta Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji dalında DNA onarımı üzerinde 1977 yılında doktorasını tamamladı. Dr. Sancar Yale Üniversitesi’nde yine DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. 1982 yılında UNC Chapel Hill’de biyokimya ve biyofizik alanlarinda çalıştı. Burada da DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalıştı. Kanser oluşumunda ve tedavisinde önemli bir unsur olan DNA onarımı üzerinde yıllarca çalışmalar yürüttü.

Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle birlikte ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz & Gwen Sancar Vakfını kurmuştur.

Yaklaşık kırk yıllık araştırma kariyeri boyunca pek çok ödül alan Sancar sonunda DNA onarım mekanizmaları konusunda yaptığı buluşlar nedeniyle 2015 Nobel Kimya ödülüne layık görüldü. 2005’te ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk ABD’li Türk oldu. Nobel ödülü alan ilk Türk bilim adamıdır. 288 makale ve 33 kitap yayınladı. Prof. Sancar ABD’de Ulusal Bilim Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi ve Türk Bilimler Akademisi üyesidir.

Ödüller ve Başarılar ;
*ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı ödülü (1984)
*Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
*ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
*TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997)
*ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
*ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
*TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi (2006)
*Vehbi Koç Ödülü (2007)
*Nobel Kimya Ödülü (2015)