Başlangıç bölümünde oluşturmuş olduğumuz geçmiş projelerin bulunduğu Open existing Project sekmesiyle karşılaşıyoruz.Biz yeni bir proje oluşturmak için Create new Project’e tıklıyoruz.

Devamında proje ismini,projeyi kaydedeceğiniz yeri,kullanıcı adı ve comment kısımlarını değiştirebileceğimiz bir bölüm ile karşılaşıyoruz.Create kısmına tıklıyoruz biraz bekledikten sonra projemiz oluşuyor.

Device & networks>Add new device sekmesine geldikten sonra burada eklemek istediğimiz PLC,HMI,PC systems,Drivers bölümleri ile karşılaşıyoruz.

  1. Plclerin bulunduğu kısım.Elinizde bulunan plc modeline göre buradan seçerek projenize başlayabilirsiniz
  2. HMI bölümünde scada sistemi oluştururken kullanacağımız ekran modellerinin bulunduğu bölümdür
  3. Pc systems bölümü scada sistemi oluştururken kullandığımız ekranlar gibi plc’imizi bilgisarımızla haberleşmesini sağlayacağımız bölüm
  4. Driverlar

Ben s7-1200 1214C DC/DC/DC modeliyle Programlama bölümüne giriş yaptım.

  1. Bu ok işaretinin bulunduğu yerde plc’nize ekleyebileceğiniz bölümler için yer bulunmaktadır.Bu kısıma ister CPU ister HMI ekleyebilirsiniz.Bu bölümü ilerleyen yazılarımda daha detaylı anlatacağım.

Kutucukla işaretli yerden Add new block bölümüne çift tıklayarak projenize yeni blocklar ekleyebilirsiniz.Projenizi yazmaya başlamadan önce blockları oluşturmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Daha sonrasında Function Block bölümüne tıklayınız.

Tia portal programı ile Siemens Plc’nize Program yazmaya başlayabilirsiniz.

*Nasıl Program yazacağınıza dair yazıyı çok yakında sizler ile paylaşacağım.