TCMB’nin geliştirdiği Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) isimli yeni anlık ödeme sistemi ile havale-EFT ayrımı ortadan kalkıyor. Kullanıcılar farklı bankalardaki hesaplarında para transferlerini 7/24 yapabilecekler. Para transferinde EFT saat sınırı kalkıyor! İşte tarih

Para transferinde EFT saat sınırı Aralık ayında kalkıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın geliştirdiği Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) 18 Aralık 2020 tarihinde pilot uygulama olarak kullanıcıların hizmetine sunulacak. TCMB’nin anlık ödeme sistemine ilişkin açıklaması ise şöyle;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin; yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Para transferinde EFT saat sınırı kalkması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.