Günümüz dünyasında en büyük sorunlarımızdan biri zamanı verimli değerlendirmek. Zaman bu hayatta en büyük hazinemizdir. Ama hayatın sonu yaklaştıkça bu hazinemiz tükenir. Yeni bir gün başlarken zengin-fakir, genç-yaşlı, memur-işçi herkesin bir günde önünde 24 saat vardır. Hepimizin gün içerisinde yapması gereken projeleri, işleri, görüşmeleri vb. durumları vardır. Arkamıza dönüp baktığımızda günlük işlerimizi ne kadar tamamlayabiliyoruz? Genel anlamda zamanımızı yönetemediğimiz için birçok işimizi yetiştiremiyoruz ve erteliyoruz. Günümüz 24 saat değil de belki 30, 40, 50 saat olsa bile yine yetmeyecektir. Buradaki problem zamanı ya da günün saatlerini arttırmak değil vaktini efektif kullanmaktır. Hadi gelin sizlere zamanınızı efektif kullanabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeyim.

İlk bahsetmek istediğim yöntem 25/5 kuralı.
Bu tekniği birçoğunuz duymuştur. Tekniğin mucidi dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet’dır. Nedir bu 25/5 tekniği? Warren Buffet özel jetinin pilotuna hayatta gerçekleştirmek istediği 25 hedefini yazmasını ister. Daha sonra pilot bir liste yaparak gelir. Buffet bu sefer en önemli 5 hedefi seçmesini ister. Ve pilot en çok istediği 5 hedefe karar verir. Buffet, diğer 20 maddeyi çöpe at ve bütün enerjini bu 5 madde için harca diye belirtir. Bu hikayeden kendimiz için pay çıkarırsak; bizlerde günlük, haftalık ne kadar sürelerde istersek kendimize 25 hedef belirleyelim. Daha sonra bizim için önemli olan 5 hedefe yoğunlaşarak bütün enerjimizi verelim.

Şimdi sırada ‘Kurbağayı ye Tekniği’ var.
İsmine bakınca biraz itici geliyor değil mi? Tekniğin amacı da buradan geliyor. Güne başladığımız zaman ya da bir hedefe ilk adımı attığımızda büyük bir enerji ile başlarız. Gün içerisinde gözüne zor gelen işleri hallet ki sonraki işlerin daha kısa sürsün. Önce kurbağayı yersek daha sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Son olarak Parkinson Kuralı’ndan bahsedeyim.
Parkinson zamanında İngiltere’de memurluk yapan bir insan. İşlerin yönetimi ve yetişmesi konusunda bayağı kafa yormuş. Nedir bu Parkinson Kuralı? Bir işe ne kadar zaman biçersek o işin uzunluğu o kadar sürer. Yani elimizde yapılması gereken bir proje var diyelim. Ben bu projeyi bir ayda tamamlayacağım dersem o iş iki haftada bile bitecek olsa bir aydan önce tamamlayamam. Parkinson, verdiğimiz sürenin yarısını vermemizi öneriyor. Böylelikle yapacağımız işimizi uzun zamana yayarak değil de daha hızlı bir şekilde tamamlamamızı sağlar.